S.S.S.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1- Montenegro (Karadağ) nerededir ?

Güneydoğu Avrupa’da yer alır. Doğusunda Kosova, güneydoğusunda Arnavutluk, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan ve Bosna-Hersek ile komşudur. Güneyinde Adriyatik Denizi yer alır.

2- Karadağ nasıl bir ülkedir ?

Montenegro, Balkanların en yeni ülkesidir denilebilir. Karadağ Cumhuriyeti, 3 haziran 2006’da bağımsız bir ülke olmuştur. Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde olan Karadağ Cumhuriyeti, çok kısa bir süre sonra Avrupa Birliği’ne üye bir devlet olacaktır.

Karadağlıların, Boşnakların, Sırpların bir arada yaşadığı bu küçük ülkede Müslüman ve Hristiyanlar huzur içerisinde hayatlarını sürdürmektedirler.

3- Montenegro’nun siyasi ve hukuki yapısı ile ilgili bilgi verebilir misiniz ?

Parlamenter demokrasi ile yönetilen bir Cumhuriyet olan Karadağ yeni bir ülke olmasına rağmen Avrupa Birliği’ne uyum süreci aşamalarını son derece hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlamıştır. Siyasi ve bürokrasi yönünden stabil bir ülke olma özelliğindedir. Türkiye’nin de dahil olduğu Kıta Avrupası Hukuk sistemi Montenegro’da uygulanmaktadır.

4- Montenegro para birimi nedir ?

Para birimi Euro’dur.

5- Montenegro - Türkiye ilişkileri nasıldır?

Karadağ’ı ilk tanıyan ülkeler arasında olan Türkiye, Balkanlar’ın barış ve istikrarına verdiği önem çerçevesinde, bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunan Karadağ’ı dost bir ülke, ilişkilerimizi de mükemmel düzeyde görmektedir.

2009 yılında imzalanan Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

 26 Kasım 2008 tarihinde İstanbul’da imzalanan ve 1 Mart 2010 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması ile ülkemiz menşeli sanayi mallarına Karadağ’da uygulanan gümrük vergisi oranları sıfırlanmıştır. Montenegro ile karşılıklı anlaşmalarımız ve yatırımlarımız her düzeyde gelişmesini sürdürmektedir.

6- Türkiye’den Montenegro’ya ulaşım nasıl sağlayabiliriz?

Türk Hava Yolları ile İstanbul- Podgorica arası 1 saat 50 dakika sürmektedir. Bunun yanı sıra Arnavutluk veya Sırbistan üzerinden aktarmalı uçuşlardan yaralanabilir, tercihiniz doğrultusunda kara veya deniz yolunu tercih edebilirsiniz.

7- Karadağ Avrupa Birliğine ne zaman girecek?

Montenegro Devleti 29 Haziran 2012 yılında AB müzakerelerine başlamıştır.

2017 yılında NATO üyesi olan Montenegro toprak bütünlüğünü güvence altına almıştır.

2012 yılında başlayan müzakerelerin çoğu aşaması tamamlanmış olup en geç 2025 yılında tam üyeliğe geçmesi planlanmaktadır.

8- Montenegro Dünya Ticaret Örgütüne üye midir?

29 Haziran 2012 tarihinde Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olmuştur.

9- Karadağ’da oturum ve çalışma izni almak ile ilgili neler yapılabilir?

Montenegro’da şirket kurarak hızlıca oturma ve çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Sonraki süreçte aileniz de gerekli operasyonların tamamlanmasından sonra oturma iznine sahip olabilecektir. Bu haklar elde edildikten sonra 5 yıl boyunca yenilenerek devam edecek ve sonrasında tüm belge ve bilgilerin eksiksiz olması durumunda kalıcı oturum ve çalışma iznine sahip olabileceksiniz. Bu şirket kuranlar için kazanılmış bir hak olup Montenegro’nun ilerleyen yıllarda ne gibi bir politika izleyeceği konusunda henüz bir gelişme yaşanmamıştır.

10- Montenegro'da oturmaya ve çalışmaya karar verdikten sonra süreç nasıl devam eder?

Öncelikle gerekli evrakları Türkiye’deki danışmanlarımıza teslim etikten sonra şirket kuruluşu ile ilgili gerekli tüm adımlar tarafımızca tamamlanacaktır. Şirketiniz tescil olduktan sonra sizleri Montenegro’ya davet edeceğiz ve sadece 3 günü bize ayırmanızı isteyeceğiz. Bu süre zarfında eksik kalmayacak şekilde şirket kurulumunuz, banka hesaplarının açılması, muhasebeciniz ile yapılacak toplantıları, oturum izni başvurularını vb birçok aşamayı birlikte tamamlıyoruz. Daha sonra oturum izni kartınızı almanız için sizi tekrar Montenegro’ya davet ediyoruz.

Siz oturum kartınızı aldıktan sonra, dilerseniz aileniz için (eş ve 18 yaş altı çocuklar ) için gerekli başvurularda bulunarak Avrupa’ya adım atmalarını sağlıyoruz.

Ulaşım,konaklama gibi konularda her türlü destek ve öneri ile yanınızda olacağız.

11- Limited şirket kurulumu için gereken sermaye ne kadardır?

1 EURO sermaye ile bile şu an için Limited şirket kurabilmeniz mümkündür.

 

12- Karadağ’da kuracağım şirkette yerli personel istihdam etme zorunluluğu var mıdır?

Türkiye’de bile yabancı olarak şirket kurduğunuz takdirde yerel personel istihdam etme zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak Karadağ’da böyle bir zorunluluk yoktur. Bu da yatırımcılar için veya sadece oturum izni başvurusu yapacak olan kişiler için oldukça avantajlıdır.

13- Montnegro’da oturum izni aldıktan sonra eş ve çocuklarım dışındaki anne baba gibi akrabalarda bu avantajlardan faydalanabilir mi?

Montenegro’da oturum izni alındıktan sonra dilerseniz eşiniz ve aynı soyadına sahip 18 yaş altındaki çocuklarınız içinde gerekli belgeler ve prosedürler tamamlanarak oturma izni alınabilecektir. Ancak 18 yaşından büyük çocuklar için oturma izni alınması ancak yeni bir şirket kurularak mümkün olacaktır. Anne ve baba için ise aile birleşimi yoluyla oturum izni alınması mümkün değildir.

14- Şirket kurmak için Karadağ’da yaşamak zorunda mıyım?

Şirket kurduktan sonra oturum izninizin devam etmesi için Karadağ’da sürekli bulunma/yaşama zorunluluğu bulunmamaktadır.

15- Karadağ’da kuracağım şirketin aktif olarak işlemesi gerekiyor mu?

Karadağ’da kuracağınız şirketin aktif olarak işlemesi gerekmemektedir. Ancak vergi avantajları ve teşviklerin bu kadar makul olduğu bir ülkede mutlaka bütçeniz doğrultusunda yatırım yapma fırsatı bulacağınıza eminiz. Yatırım fırsatları ile ilgili yine hem Türkiye’de hem de Karadağ’da bulunan ekibimiz size her türlü desteği verecektir.

16- Şirket kurmadan sadece gayrimenkul yatırımı yaparak oturum izni alabilir miyim?

Hayır. Gayrimenkul satın alarak ancak uzatılmış turistlik vize ile aynı statüde olan oturum müsaadesi alabilirsiniz.

17- Oturum müsaadesinde gayrimenkul alımı ile ilgili bir fiyat sınırlaması var mıdır? Arsa gayrimenkul niteliğinde midir?

Oturum müsaadesi için diğer Avrupa Birliği’ne üye devletler için uygulanan bir yatırım sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak yatırım yapacağınız gayrimenkulün konut niteliğinde olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı arsa satın alarak oturum müsaadesi avantajlarından yararlanmak mümkün olmayacaktır.

18- AB’ye girildikten sonra yatırımlarım güvence altında kalacak mı?

Bu soru evrensel hukuk kuralı olan kazanılan hakların korunması ile ilgili olduğu için yatırımlarınız güvence altında olacaktır.

19- Montenegro’da vergi avantajları nelerdir?

Montenegro kurumlar vergisinin %9 olması bu ülkede ticari faaliyet yürütmek isteyen şirket için en önemli avantaj. Bunun yanı sıra ülke ekonomisi kalkındırmak konusunda  yabancı yatırımcıya kapılarını açan Montenegro bir çok sektörde uyguladığı teşvikler ve süreli vergi bağışıklıkları ile ülke ekonomisi açısından önemli alanlardaki yatırımları arttırmayı planlıyor.

20- Karadağ'da yabancı yatırımcının hakları ve yükümlülükleri nelerdir?

Yaptığı yatırım ile, yabancı yatırımcı şirketin işletmesinde ve / veya yönetiminde yer alma, tüm yatırımını ve sermayesini geri alma hakkına sahiptir. Yabancı yatırımcı Karadağ Devleti hukuk sistemi çerçevesinde hak ve yükümlülüklere tabi olacaktır.

21- Montenegro'da yabancı yatırımcılar en çok hangi ülkelerden gelmektedir ?

Montenegroda belirli bir ülkenin yabancı yatırımcı çoğunluğu bulunmamaktadır. Pek çok ülkeden yatırımcı Montenegroyu çeşitli sebeplerle tercih etmektedir. Bu ülkeler arasında yatırım değerlerine baktığımızda dikkat çeken ülkeler İtalya, Rusya, Avusturya, Norveç, Slovenya ve Macaristan şeklindedir.

22- Karadağ’da serbest bölge var mı ve nasıl kurulabilir?

Serbest Bölgeler Hakkında Kanun 2004 yılında Kabul edilip serbest bölgelerin kurulmasına imkan sağlamıştır. Serbest bölge bir veya birkaç yerli veya yabancı gerçek veya tüzel kişiler tarafından kurulabilmektedir. Şu anda Karadağ’da, Bar Limanında bir tane serbest bölge bulunmaktadır.

23- İşveren, ilgili iş koluyla alakalı stajyeri istihdam edebilir mi?

Evet, işveren, ilk defa işe stajyer olarak giren kişi ile iş ilişkisini kurabilmektedir. Staj süresi staj konusu iş ile değişiklik göstermektedir.

24- Karadağ'da eğitim yabancılar için nasıldır ?

Karadağ Devleti eğitimde iyi bir standarta ulaşma konusunda oldukça başarılı adımlar atarak ilkokuldan üniversiteye uzanan eğitim sürecinde başarıya ulaşmıştır.

Karadağca ve İngilizce eğitim veren okullar bulunmaktadır. İlköğretim ve lise için yabancı öğrenciler de devlet okulların imkanlarından yararlanabilir bunun yanında bulunan özel okullarda tercih doğrultusunda aileler özel okullara da yönelebilmektedir.

Üniversitede lisans ve yüksek lisans programlarında çeşitli protokoller ile Türkiye ile aradaki akreditasyon uyumu sağlama süreci devam etmektedir.

25- Karadağ sağlık sistemi nasıldır ?

Montenegro’da sağlık sistemi iyi bir şekilde işlemektedir. Sağlık sektöründe devlet hastaneleri hem özel hastaneler bulunmaktadır. Sağlık sektöründe yapılacak yatırımlar Karadağ devleti tarafından desteklenmektedir.